Su Tesisatı İşleri

Yazar : TT Yapı Mimarlık,   5/2/2021

Sıhhı Tesisat

Yapılarda, temizlik, atık su ve ısınma ile ilgili ihtiyaçları karşılayan donanıma sıhhi tesisat denir. Sıhhi tesisatın üç ana görevi vardır. Günlük tüketimde kullanılacak olan suyun karşılanması, sağlanan suyun konut içerisine dağıtılması ve atık suların atılması görevleri nedeni ile oldukça önemli fonksiyona sahiptir. Sıhhi tesisat işi sadece bir musluğun veya klozetin değiştirilmesi anlamına gelmez. Sıhhi tesisat onarımı denildiği zaman, tüm binada komple sistem bakımı ve yenileme işlemi akla gelmelidir.

Çok konutlu binalarda kolon sistemi uygulaması ile temiz su daire içlerine aktarılırken, dikey borular yardımı ile atık suyun tahliye edilmesi sağlanır. Her hanede bir giriş noktası mevcuttur. Atık suyun boşaltımını sağlayacak ve kolona bağlanarak işlevsel hale getirilen bir boru vardır. Çatı bölümünde bir baca aracılığıyla sağlanan bağlantı sayesinde, sifonun düzgün çalışması ve boşaltılan atıkların geri çıkmasına sebep olabilecek hava ve gazın etkisiz hale getirilmesi sağlanır.

Sıhhi tesisata bağlı bulunan lavabo, duş tekneleri, banyo küvetleri, duşa kabin, klozet, pompa gibi aksamlar mutlaka bir musluğa bağlanır. Bu şekilde su akışı düzenlenmiş olur. Ayrıca, tüm sıhhi tesisat gereçlerinin altında, oluşabilecek kötü kokuları ve gazları önlemek amacı ile bir sifon ve boşaltma borusuna yönlendirme yapan sulu supap bulunur. Sifonlar tamir gerektiği durumlarda parçalara ayrılabilirler.

Sıhhi Tesisatın Önemi

Sıhhi tesisat işlemi yapılırken, su borularının yanlış döşenmesi, klozet, küvet gibi sürekli kullanılan malzemelerin düzgün monte edilmemesi, yeterli tecrübe sahibi olmayan bir firma ile çalışılması ve tesisatın yapımından sonra bakım onarım işleminin yapılmaması sıhhi tesisatta aksaklıklar meydana gelmesine sebep olur. Sıhhi tesisatta meydana gelecek herhangi bir aksaklık, hem günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyecek, hem de sağlık sorunlarının oluşmasına zemin hazırlayacaktır. Su tesisatında meydana gelen bir arızanın onarımını yapabilmek için, öncelikle su sızıntısının nereden olduğunu bulmak gerekir. Bu işlemi de ancak profesyonel çalışan firmalar yapabilir.

ANAHTAR TESLIMI Komple Tadilatlarınız sırasında, TT YAPI MİMARLIK olarak, engin bilgi birikimimiz, tecrübemiz ve firmamız bünyesinde görev yapmakta olan profesyonel, uzman kadromuz ile sıhhi tesisatla ilgili tüm problemlerinizi de çözerek, sıhhi tesisatınızın bakım onarımını ve gerekirse yenilenme işlerini yaprak, sizlere tertemiz ve sağlıklı bir ortam sağlamayı kendimize görev edindik. Bu sayede komple tadilat işinizin çok daha konforlu ve sağlıklı olmasını sağlamaktayız. Anahtar teslimi komple tadilatlarınız gibi önemli bir konuda, mutlaka bilgimize ve tecrübemize başvurmalısınız.

Ücretsiz Keşif