• proje-basvuru

2019 Mutfak Tasarımları ve Fiyatları


2019 Mutfak Tasarımları ve Fiyatları

2019 yılında, birçok mutfak modeli revaçta. Evinizin ne kadar modern ve yeni olduğunu mutfağınıza bakarak söyleyebiliriz. Bu modeller country mutfak modelleri, modern mutfak modelleri, rustik mutfak modelleri ve minimalist mutfak modelleridir. Peki country mutfak modelleri nasıldır?

Country mutfak modelleri, sade, yerel, doğal ve kullanışlı maddelerden yapılan mutfak türüdür. Türkçe karşılığı kırsal, yerel anlamına gelmektedir. Bu nedenle kırsal kesimlerden esinlenerek tasarlanırlar. Daha çok ahşap malzemelerden yapılan, açık hava duygusunu yansıtan tasarımlar ile yaparlar.

Rustik mutfaklar ise daha fazla kahve rengi tonlar ağırlıklı ve ahşap yoğunlukludur. Ahşap ile uyan farklı renkleri de uydurmak çok güzel görüntüler ortaya çıkarabilir. Ahşap ve koyu sarı, koyu kırmızı, koyu yeşil renkleri uyumunun bir kısmını bile yakalayabilirseniz, çok hoş bir rustik mutfak sahibi olursunuz. Rustik mutfaklarda yama tarzı fayanslar da çok uyumlu duracaktır.

Modern mutfak modelleri, çok daha sade bir yapıya sahiptir. Büyük çılgınlıklar yapmak istemeyen müşterilerimiz dışında, sadelik, zarafet ve kullanışlılık baz alınarak modern mutfaklar tasarlanır. Minimalist bir yaşam biçimi örnek alınmıştır. Çok kalabalık görünen mutfaklar yerine az eşyalı, derli toplu bir mutfakta ferah ferah yemek yapma potansiyeli sunuluyor. 

Mutfak dolapları ise her türden mutfakta farklı farklı görünümler elde etmekte. Her tip mutfak için 2019’da mutfak dolaplarında şu renklere ağırlık verilmiş, beyaz ve kırmızı tonları. Ancak parlak kaplama ve mat kaplama dolaplar da sıkça kullanılmış. Ayrıca birçok sayfada da yeni bir dolap modeli görmüştüm. Kulpları görünmüyordu. Modern çağa ayak uydurmak amaçlı kulpları olmayan dolaplar tasarlamışlar. Bazılarında hiçbir şekilde tutulamazken bazılarında da içeriye gizli kulplar yapılmış. Modern mutfağın klasik, sade ve ferah görüntüsüne dayanarak, bu mutfak dolaplarının tasarımları için ilham alınmıştır. Biraz geniş ve ışık alan bir mutfağınız var ise, açık renk, parlak ve kulpsuz mutfak dolaplarından döşeyerek mutfağınızı tam olarak modernize edebilirsiniz. Ancak aynı tür dolaplara modern, yeni tasarımlardan olan, uzun ve ince olan kulplardan almanız da modernize edilmiş bir görüntü sağlayabilir.

Daha fazla detay için www.ttyapimimarlik.com/haber-detay/komple-ev-tadilati-ne-kadar-tutar-2019/33 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Fiyat Bilgisi

Mutfak tasarımları birbirinden farklı çeşitte bulunuyor. Bu çeşitler de bir sürü kritere göre fiyatlandırılıyor. Mutfak dolaplarından dolap kulplarına kadar her detayın bir maliyeti çıkacaktır. Ancak bu sizin gözünüzü korkutmasın. İnternetten yapacağınız araştırmalar yardımı ile en uygun mutfağı ve mutfak araç- gereçlerinizi alabilirsiniz.

Her mutfak aynı şekilde yapılmaz. Bu nedenle de fiyatlar farklı veya çok farklı olabilir. Ancak sizin için bir mutfakta olması gereken temel unsurları hesaplayacağız. Küçük bir mutfağa göre fiyatlandırma yaparsak, tahmini olarak kendi mutfağınıza göre bir ortalama maliyet düşünebilirsiniz. Mutfağımız rustik bir mutfak olsun. Öncelikle mutfak dolaplarına bakalım. Hazır bir mutfak dolabı bakıyoruz. Uzunluğu 240 cm olan, iki kapağı pençeleri (camlı), beyaz renkte bir membran mutfak dolabı, 2.400 TL civarında başlıyor. 2200 x 610 x 26 mm boyutlarında ahşap bir çalışma tezgâhı, 400 TL civarındadır. Ocaklar ise çok farklı fiyatlar sunuyorlar. Daha ucuz ve ahşap tezgâha uygun bir ocak seçtiğimizde (gri renkte ankastre bir ocak) fiyat, 350 TL ile 400 TL arasında bir maliyettedir.

Beyaz eşyalarınız için bir seçim yapmıyoruz, çünkü marka ve model olarak siz de istediğinizi, istediğiniz bütçede alabilirsiniz. Fiyatları biraz daha şişirirsek, ortalama olarak minimum 3.500 TL maliyeti ile, hazır mutfak dolabı, ocak ve tezgahınızı halledersiniz. Tabii bu ürünleri özel olarak da yaptırabilirsiniz. Ancak maliyeti daha da artacaktır. Üstelik almanız gereken beyaz eşya ve mutfak araç- gereçleri de şu an fiyata dahil değildir. 

Back To Top