• proje-basvuru

Amerikan Mutfak Tasarımları


Amerikan Mutfak Tasarımları

Amerikan mutfaklar; salonunuzun içinde, mutfak alanı için gerçekten de bir oda olarak tanımlayabileceğiniz bir mutfak türüdür. Açık mutfak olarak da bilinir. Adını, yapımı ilk olarak Amerika’da olduğu için böyle almıştır.

Müşterilerimizin, bu tip mutfak tasarımlarını tercih etmelerinin nedeni, çok karışık duran küçük salonlarını yine çok küçük duran mutfakları ile birlikte birleştirilerek daha açık bir alan yaratmaktır. Amerikan mutfakların son yıllarda yaygın olarak tercih edilmesinin yanı sıra modelleri de çok fazlalaşmıştır. Her ev tipine uygun, kokuların ve yağların mobilyalarına bulaşmasını istemeyen titiz müşterilerimize uygun Amerikan mutfak tasarımları mevcuttur.

Bazı Amerikan mutfak modellerini size anlatalım.

Geleneksel ve L Tipi Amerikan Mutfak Modeli

Geleneksel olarak tasarlanan Amerikan tipi mutfak modelleri, aslında eskiden bizim bildiğimiz tarzda değilmiş. Ancak göründüğü kadarıyla L tipi mutfak modeli ile benzemekteler. İki Amerikan mutfak modeli de farklılar fakat benzerlikler gösteriyorlar. Özellikle L tipi Amerikan mutfak modeli salon için tam bir sınırlı bölge havası yaratabiliyor. Geleneksel Amerikan mutfak tipleri ise kolonlar arasında mistik bir havaya sahip olabilir.

Mutfak Adaları

Bana kalırsa mutfak adaları gerçekten de sınırları doğru bir şekilde çiziyor. Salonunuz ile aynı zemine sahip olan mutfağınız kaygan zeminli olabilir. Bunu önlemek için mutfak adaları vardır. Salonunuzun için de, küçük, şirin bir ada ve bu adada yemek pişiriyorsunuz. Çok hoş hayal değil mi? Salonunuz ile mutfağınızın ayrımını net olarak yapabilir ve dekore edebilirsiniz.

Dolap Mutfaklar

Salonunuz inanılmaz küçük ve mutfağınız sıkıntılı ise, size çok hoşunuza gidecek bir mutfak modeli tavsiye edelim: İstediğiniz zaman ortadan kaldırabileceğiniz bir mutfağınızın olması. Bu sayede hem daha modern hem de daha kullanışlı ve pratik bir mutfağa sahip olun. Çok büyük bir dolap hayal edin. Bu dolabın içerisinde alt ve üst mutfak dolapları var diye düşünün. Alt dolaplarda boşluklar var, bulaşık makineleri veya mini buzdolapları için. Ve köşelerde katlanmış duran büyük dolabın kapakları… Kapakları kapattığınız zaman mutfağınız yok oluyor ve geriye sadece salonunuz kalıyor.

Daha fazla detay için www.ttyapimimarlik.com/haber-detay/kucuk-ve-dar-mutfak-tasarimlari/30 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Cam Bölmeli Mutfaklar

Amerikan mutfakların en büyük sıkıntısı, salondaki duvarlar, mobilyalar ve perdelerin yağlanması ve lekelenmesi olur herhalde. Çünkü mutfağınız açıktır ve yağlı bir yemek yaptığınızda bütün salona ve mutfağa yayılır. Bazı yemekler de koku yapar. Bu durumu engellemek için Amerikan mutfaklara cam bölme yapıyoruz. Böylece istediğiniz gibi yemek yaparken camlı bölmeyi kapatır, yağlı ve kokulu yemeklerinizi yapabilirsiniz. Böylece salonunuzu korumuş olursunuz. Temiz bir salon ile baş başa kalırsınız. Salonunuz yerine zamanla cam bölmeniz de kirlenecektir. Ancak salonunuzun kirlenmesinden daha az yorucudur.

Mobilyalarınıza Uygun ve Renkli Mutfaklar

Mutfağınız ve oturma odanız aynı alana ev sahipliği yaptığından dolayı belirli bir uyum içerisine girmeleri gerekmektedir. Mutfağınızın çok başka bir tasarımda, oturma alanınızın çok farklı bir tasarımda olması göz yorabilir. Bu nedenle Amerikan tipi mutfağınız ile oturma alanınızın yan yan (tamamen bitişik) olması uyuma ayak sağlayabilir. Mobilyalarınız ile birlikte mutfak mobilyalarınızı aynı türde ve tasarımda yaptırabilirsiniz.

Dikdörtgen Mutfaklar

Dikdörtgen odalarda, odanın yarısı kolaylıkla mutfak alanına dönüştürülebiliyor. Kocaman ve dikdörtgen bir oda hayal edin. Dikdörtgenin kısa kenarının tarafında bir alan bırakıyorsunuz ve duvara buzdolabınızı yerleştiriyorsunuz. Alanda, salona dönük olacak şekilde mutfak tezgâhını da yerleştirebilirsiniz. Tezgâhın ön kısmında da hoş bir yemek masası hayal edin. Geri kalan oturma alanı da mutfak tarafı gibi tasarlanmış olsa, uyum içerisinde ve rahat bir mutfak elde etmiş olursunuz. Sade ve hoş tasarımlar ile birlikte güzel bir Amerikan mutfak sahibi olacaksınız.

Back To Top