• proje-basvuru

Banyo Tadilatı Neden Yapılır?


Banyo Tadilatı Neden Yapılır?

Banyo tadilatı yapılmasının genel olarak iki sebebi vardır. Bunlardan ilki görsel ve konfor ihtiyaçlar ikincisi ise fiziksel ihtiyaçlardır. Gelin bu nedenlere maddeler halinde hep beraber bakalım;

  • Görsel ve konfor ihtiyaçlar,  bu ihtiyaçlar tamamen bizlerin zevkine göre ortaya çıkmaktadır. Mesela banyomuzun rengini ya da zeminin desenini beğenmemiş olabiliriz. Mekânımızı sıkıcı bulup bu etkisinden onu kurtarmaya çalışabiliriz.
  • Fiziksel ihtiyaçlar, banyomuzun boyutuna göre klozet veya lavabomuz bulunmuyor ise bunları değiştirmek isteyebiliriz. Mesela banyomuz da küvet kullanmak yerine duşa kabin alarak mekândan tasarruf sağlayabilir ve böylece daha ferah bir banyoya sahip olabiliriz.
  • Su tesisatının sızdırmasına karşı tadilat kararı alarak daha iyi bir banyoya sahip olabiliriz. En haklı nedenlerden biri de denebilir.

Nedenlerimiz olduğuna göre artık tadilata başlayabiliriz.

Banyo Tadilatı Neden Yapılır?

Şimdi sizlere banyo tadilatı yaparken izlememiz gereken adımları maddeler halinde sunmaya çalışacağım.

  • Öncelikle hiçbir iş plansız olmaz bu işe başlamadan önce de bir plan projeye sahip olmamız gerekir. Bunu yapmak içinde güzel bir durum tespiti yapmak gerekir. Tadilat yapacağımız alanda keşif yaparak varsa tesisat ile ilgili sorunları tespit etmemiz gerekir.
  • Tespitlerimizi yaptıktan sonra ilk süreç kırma ve taşıma işleridir. Hazır kırmışken tesisat bakımını da yapmamız gerekir. Gereken tesisat çıkışlarını projemizden kontrol ederek yapmamız gerekir. Bu adıma dikkat etmemiz gerekir zira yapılan bir hata yeni döşenmiş fayansların tekrar kırılmasına sebep verebilir.
  • Tesisatımızı da yeniledikten sonra su yalıtımına ve seramik döşemesine başlayabiliriz. Sıva uygulamasını suyun akış yönüne dikkat ederek yapmamız gerekir. Seramik yapıştırıcısı ile yapılan derz dolgusunun tek başına su yalıtımını sağlamayacağını bilmemiz gerekir. Bu yüzden ıslak mekanlar da özellikle banyolar da  su yalıtımı yapılması gereklidir.
  • Seramiklerimizi ve tavan boyamasını da yaptıktan sonra sıra montaja geldi demektir. Dolap,  vitrifiye, ayna, duşa kabin gibi elemanların montajını da yaparak banyomuzu şekillendirmeye başlamış oluyoruz. Bu nokta da asma tavanlar kullanılmalı ve nemin dışarı çıkması sağlanmalıdır. Nemin doğru şekilde atıldığından emin olmamız gerekir kimse banyosunun küflü olmasını istemeyecektir.
  • Son aşamada projemizi dolaplarımızı da yerleştirerek bitirmiş oluyoruz.

Back To Top