• proje-basvuru

Dekorasyon Nedir?


Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon, imşa edilen bina türlerinin iç ve dış olarak mekanlarını süsleme sanatıdır. İnsanlar, tarih boyunca yaşadıkları mekanları ya da alanları durmaksızın dekore ettiğini görmekteyiz, bu insanların iç dünyaları ve zevkleri, yaşadıkları ortama bağlı olarak yansıtma yeteneği kazandırmaktadır. Yaşamaktan, vakit geçirmekten, ânı yaşamaktan ortamları oluşturmaktan zevk alırız. Aynı şekilde kendi iç dünyamızda oluşturduğumuz şekilleri diğer insanlara aktarma yeteneğine de sahibiz. Yaşadığımız alan, ev, iş alanı, çalışma ortamı yada bahçemiz kişiliğimizi yansıtmaktadır. Bu yüzden kendi zevkimize en uygun ne ise, huzur bulacağımız ortam da o olur. Bir alanı ya da çevreyi, farklı obje ya da tasarun ürünleriyle süsmelemeye, dekorasyon denilmektedir.

Dekorasyonun Önemi

Hayatımızın büyük bir kısmını kapalı ortamlarda geçirmekteyiz. Buna en güzel örnek olarak eviniz ya da iş yerinizi verebiliriz. Dekorasyon, zamanımızın neredeyse bir çoğunu geçirdiğimiz bu mekanlarda, ruhumuza ve huzurumuza ilişkin beliğimize etki eden bir güce sahiptir. Dekorasyon sırasında kullanılan renklerin, şekillerin veya objelerin insanların üzerinde farklı etkilere neden olduğunu bilinmektedir. Bu nedenle, dekorasyonun sadece evimizde değil, iş yerimizde veya diğer çalışma alanlarımızda önmeli olduğu göz ardı edilmemelidir. Örneğin; bir mağza, tasarlattığı iç dekorasyon ile daha fazla müşteri çekip bundan ek kazanç sağlayabilir. Yani, müşterilerini daha fazla rahat ettirerek, daha fazla alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Mağzanızın görünümü insanlara kendisini özel hissettirebilir. Bu nedenle, düzen, müzik, renk, ışıklar, dekorasyon veya koku amaca hizmet eden birer araçtır. Ofis gibi alanların tasarımları da benzer anlayış oluşturmaktadır. Yani, yapılacak dekorasyoın ile çalışanlara, ferah ve rahat bir ortam sunmak genel olarak hedeflenmektedir. Çünkü, mekanın tasarımı ya da dekorasyonu, üretkenliği de etkilediği için sadece biçimde kalmaz, aynı zamanda özüde etkiler.

Çalışma performanslarını etkikeyecek ya da dikkat dağıtıcı dekoratif tasarımlarımlardan kaçılması gereklidir. İnsanlar daha çok sade görünüm tercih etmektedir. Buna bağlı olarak kapalı ortamlar, Örneğin: İş alanları veya çalışma ortamları, sade dizaynlanır. Özellikle uzak doğu ülkerini ele aldığımızda, Başlıca Çin ve Japonya’nın geçmişten günümüze bazı inanç felsefelerini yaşam alanınlarına nasıl uyguladıklarını her şekilde görebilirsiniz. Bu felsefeler ile tasarlanan yaşam alanları, insanların ruhunu hem dinlendirip hem de karmaşıklardan uzak durarak, zihnen ve bedenen iç huzuru kazandırmayı amaçladıklarını görebilmekteyiz.

İç Dekorasyon

İç dekorasyon, yaptırmış olduğunuz dekorasyonlara yönelik oluşturulan tasarımlara verilen addır. Ş ve konforlu tasarımlar bu çalışma bütünlerinden çıkmaktadır. Bir iç mimarın görevi ise, insanların bulunduğu mekânı en iyi şekilde geçirmesi sağlamasıdır.

Back To Top