• proje-basvuru

Evinlerimizin Kalbi: Mutfaklar


Evinlerimizin Kalbi: Mutfaklar

Mutfakların özellikle bizim kültürümüzde büyük bir yeri vardır. Mutfaklar sadece yemek yapılan yerler değil ailenin buluşma noktası ve sosyalleşme noktaları olmuşlardır. Her ne kadar sadece yemek yapmak için kullanılan bir araç olarak görülse de özellikle kadınların kişiliklerini de yansıtan alanlardır. Bu sebeple mutfaklarımız da kullandığımız mobilya, tezgâh ve aksesuarlar bizlerin zevkini göstermiş oluyor. Tabi herkesin zevk anlayışı farklıdır.

Mutfağımı Tasarlarken Hangi Malzemeleri Kullanmalıyım?

Mutfak tasarımlarında vermeniz gereken en önemli karar mutfak tezgâhı ve dolaplar için kullanılacak olan ahşap malzemedir. Kullanacağınız malzemelerin özellikleri ve renkleri hem stilinizi hem de dekorasyonunuzun kalitesini belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple de mutfakta seçtiğimiz renk ve desenler bizler için büyük önem arz etmektedir.

Genel olarak mutfaklarda siyah beyaz renkleri kullanılır bunun sebebi daha rahat uyum sağlamasıdır. Geneliyle beyaz olan bir mutfak eksiksiz ve modern bir seçimdir. Ayrıca farklı renk geçişlerine de imkân sunarak daha fazla kitleye hitap eder. Eğer evinizi satmayı düşünüyor iseniz beyaz bir mutfağa sahip olmak sizlerin şansını daha çok artıracaktır. Çünkü beyaz bir mutfak daha büyük bir kesime hitap eder.

Mutfak Tasarımları

Genel mutfak tasarımlarına bakacak olursak mutfaklarımız için birkaç tane tarz seçebiliriz.

  • Country-Kır Tarzı Mutfaklar: Bu tarz mutfaklar eviniz nerede olursa olsun sakin, güçlü ve sıcak bir ev hissi yaşatan mutfaklar olarak bilinir. Bu tarz mutfakta genel olarak ahşap malzemeler kullanılır. Bunun yanında gözü yoran iddialı renkler kullanmaktan kaçınmak gerekir. Kısaca bu tarz mutfaklar daha sade olmaktadırlar hafif renkler ile de süslenebilir.
  • Modern Mutfaklar: Modern mutfaklar günümüzde ki birçok insanın tercih ettiği mutfak tarzıdır diyebiliriz. Kendine has sadeliği ve iddialı duruşu ile büyük bir kesime hitap etmektedir.
  • Elektrikli Mutfaklar: Bu mutfakların tercih edilmesinin en büyük sebebi daha geniş bir kesime hitap etmesi ve mutfakta sağladığı kolaylıklardır. Günümüzde özellikle modern mutfaklar ile beraber kullanıldıklarında daha kullanışlı mutfaklara sahip olabilirsiniz.
  • İskandinav Tarzı Mutfaklar: Konu mutfak tasarımı olunca İskandinav tarzı demek gösterişli, fonksiyonel ve estetik mimari demektir. Bu tarzı mutfaklarda kullanarak daha pozitif enerjili mutfaklara sahip olabilirsiniz.

Back To Top