• proje-basvuru

İç Dekorasyon Trendleri 2019


İç Dekorasyon Trendleri 2019

Tasarım ve trend artık sadece endüstrinin sevdiği fenomenler değil, bizim de çok sevdiğimiz ve vazgeçemediğimiz iki olgu. Rutin hayata renk verirken kendi rengini her şeye bulaştıran bir dalga etkisi yaratıyor bu iki vazgeçilmez olgu. Her yıl farklı bir kimliğe bürünen ve tasarımın bakış açısını değiştiren ‘trend’, bu yıl bizi nelerle buluşturacak? Merak edenler için işte, 2019 yılının iç mekan tasarım trendleri…

Tasarladıkları iç mekan projelerinde TT Yapı Mimarlık’ın özgün çizgisini yeni trendlerle buluşturan Mimar Tuncay Topal, 2019’da iç mimarinin temel taşlarını oluşturan mobilya, renk, aksesuar ve ev tekstili seçimlerinin hiç olmadığı kadar kişiselleştiği görüşündeler.

Mobilyadaki ahşap kaplamalarda mat ve koyu cilaların hakimiyetinin süreceğini dile getiren ikili, yenilik olarak, kaplama yönlerini farklılaştırarak doğal doku ve desenler yaratılacağını belirtiyor ve ekliyor; “Mobilyaların metal aksamlarında eskitme pirinç ve bronz tonlarının kullanımı 2019’da de devam edecek. Siyah renk, hem mobilya kulp ve ayaklarında, hem de kapı kolu, duş profili, armatür gibi tüm metal ekipmanda kullanılabilecek.”

 

TT Yapı Mimarlık’a göre yeni yılda aksesuarların ne olduğundan çok nasıl kullanıldığı öne çıkıyor. Bu sebeple sadece mağazalarda bulunan hazır ürünler yerine zengin bir hayal gücüyle evlerimizi yeni yıla hazırlamamız mümkün. Geçen yılın trendlerinden cam fanuslar bu yıl da içlerinde çok farklı aksesuarlarla kombinlenerek kullanılmaya devam edilecek. Cam fanusları, doğadan toplayabileceğimiz kozalak, çam dalı veya örgü örerken kullandığımız yün yumakları gibi yaşamımızın içinden aksesuarlarla zenginleştirebileceğimizi vurgulayan Mimar Tuncay Topal; “Aksesuarların ne olduğundan çok, nasıl bir arada kullanıldığı önemli olacak. Bu sebeple sadece mağazalarda bulacağımız hazır ürünler yerine, zengin bir hayal gücüyle evlerimizi yeni yıla hazırlayabiliriz. Öte yandan en önemli aksesuarlarımız, en yakın dostumuz olan kitaplar… Raflarda kitaplara pirinç ve bronz metal objeler, mermer ve beton gibi sert dokuda, ham görünümlü mumluklar, el yapımı özel tasarım seramikler eşlik edecek. Seramiklerde en önemli ayrıntı, çok ince olmaları…” diyor.

2019’da ev tekstil ürünleri, desen ve doku trendlerine de değinen ortaklar, kadife ve süet kumaşların bu yıl öne çıkacağını ve soyut tablolar gibi farklı desenlerin karışık renklerde kullanılabileceğini belirtirken; mantar malzemenin bu yıl farklı fonksiyonlarda sıklıkla karşımıza çıkacağını vurguluyor. Öte yandan geçtiğimiz seneden farklı olarak bu yıl aydınlatma ve aksesuarlarda da mantar kullanımının önem kazanacağına değinen Yelin Evcen ve Gönül Ardal, duvar kağıdı ve mobilya kaplamalarında da krokodil desenin göze çarpacağını belirtiyor.

Mimar Tuncay Topal’a göre iyi bir iç mekan tasarımının en etkili unsurlarından biri de renk seçimi. Gri renklerin 2019’da bir süre daha kullanılacağını belirten ikili, aynı zamanda toprak renkleri ve boz kahve tonunun (taupe) da geri döneceğini belirtiyor ve gri tonlarının terracotta gibi sıcak renklerle kombinlenebileceği konusunda ipucu veriyor; “Natürel renklere eşlik etmek üzere en çok yeşil tonlarına odaklanılacak; petrolden hakiye uzanan yeşil renk paletinde tekstil ürünleri ve aksesuarlar mekanlara sofistike bir etki katacak. Doğal baz tonların yanında kullanılabilecek diğer renkler ise mürdüm-mor tonları olacak. İlkbahar ve yaza doğru, sarıdan hardala giden bir renk paleti yaşam alanlarımızı canlandıracak.”

Back To Top