• proje-basvuru

İç Mimari Tasarım


İç Mimari Tasarım

İç mimari tasarım hakkında bildiklerinizi unutun. Çünkü sizlere bu yazımızda konuyu tüm detaylarıyla ele alıp yanlış bildiğiniz doğruları gidermenizi sağlayacağız. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan konumuza yıldırım hızıyla geçiş yapalım.

İç Mimari Tasarım Nedir?

Bir mekanın içi görsel ve estetik bir açıdan göze hoş gelmesi için yapılan tasarım sürecine iç mimari tasarım denir. Doğru planlamalar ve doğru çözümlere başvurulduğu taktirde şık bir ortama sahip olmak kaçınılmaz olacaktır. Tabi bu işlem için doğru iç mimarlık firmaları ile çalışılması gereklidir. Bu firmaların yaptığı tasarım örneklerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

İç Mimarlık Firmaları Ne Yapar?

Mimarlık firmaları iç mimar olan kişileri bünyelerinde barındırarak işletmelere etkin bir şekilde hizmet vermektedir. Bu firmalar sizlere daha sağlıklı ve daha güvenilir bir ortam tasarlar. Bu tasarımı üniversitelerin iç mimarlık fakültelerinden mezun olan kişiler yapmaktadır. Bu kişiler dekoratörler ile birlikte çalışır. Dekoratörler düzenleme işlemine yardımcı olma adına hizmet veren boyamacılar ve döşemecilerdir.

İç Mimar Ne Yapar?

İç mimarlar yukarıda belirttiğim gibi üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuş yaratıcı kişilerdir. Bu kişilerin asıl görevi yaşam alanlarını daha estetik ve şık bir hale getirmektir. Aynı şekilde bu kişiler hizmet verdiği müşterilerine sağlıklı, güvenilir ve rahat bir fiziki ortam tasarlar. Bu konuda yaratıcılık çok önemli bir faktördür. Ortaya iyi iş çıkartan kişiler daha fazla ücretlendirmeler almaktadır. Fakat ne yazık ki ülkemizde yeni mezun bir iç mimar 2.000 – 2.500 TL arasında değişen ücretlerle çalışmaktadır. Bu nedenle günümüzde freelance olarak çalışan mimarların sayısı bir hayli fazla.

İç Mimari Tasarım Süreci Nasıldır?

İç mimari tasarım yapılırken dikkatli ve titiz bir şekilde çalışmanın yürütülmesi gereklidir. Bu nedenle görsel açıdan güzel bir görüntü elde edilebilmesi için bilgisayar programlarından yardım alınır. Bunun farkında olan iç mimarlar bir projeye başlamadan önce ne yapacağını iyi bilir. Tabi bu durum alanında uzmanlaşmış kişi veya firmalar için geçerlidir.

Sonraki aşamada projeyi yürütecek olan kişi mekanın çizimini programlar vasıtasıyla görselleştirmektedir. Bu noktada mimar yaratıcılığını konuşturmaktadır. Tabi bu aşamada sizlerde fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Son olarak onaylanan taslak üzerinden mekanınızın üç boyutlu görünümünü inceleyebilirsiniz. Bu konuda mimarların işini kolaylaştıran programları ve bunların açıklamasını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

İç Mimari Tasarım Programları

Üç boyutlu tasarım elde edilebilmesi için iç mimari tasarım programlarından yardım alınır. Dilerseniz bu programların en çok kullanılanları kısaca açıklayım.

Autocad Programı

Autocad programı vasıtasıyla kolaylıkla 2 boyutlu ve 3 boyutlu çizimler oluşturulabilir. Hızlı ve kullanışlı olmasından dolayı bu program iç mimarların tabiri caize vazgeçilmezidir.

3DS Max Programı

Gerçek yaşama en yakın çizimleri ortaya çıkarmakta oldukça etkili olan 3DS Max Programı modelleme konusunda da oldukça başarılıdır. Hem ışıklandırmayı hem de tasarımsal dokunuşlar bu program vasıtasıyla kolaylıkla yapılabilir.

İç Mimar Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İç mimari tasarımda dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bu unsurlara dikkat edilmesi doğru bir görünüme sahip ortamın elde edilmesini sağlayacaktır. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • İnce detaylara ve küçük dokunuşlara önem verilmelidir.
  • Renk uyumlu es geçilmemelidir.
  • Ortama uygun bir tasarım ortaya konulmalıdır.
  • Mağaza için bir tasarım ortaya konulacaksa ürünlerin doğru sergilenmesi gereklidir.
  • Aydınlatmalar es geçilmemelidir.

TT Yapı olarak iç mimar tasarım hakkında en çok merak edilenleri bu yazımızda ele aldık. Sizlerde kafanıza takılan soruları bizlere gönül rahatlığıyla iletebilirsiniz. Yine aynı şekilde hoş tasarıma sahip bir ortam hayaliniz varsa bu hayallerinizi gerçekleştirmek için firmamız sizlere bir telefon kadar yakın.

Back To Top