• proje-basvuru

İç Mimarlık Firmalarının Özellikleri Nelerdir


İç Mimarlık Firmalarının Özellikleri Nelerdir

İç mimarlık firmaları bünyelerinde bulundurdukları iç mimarlar ev, iş yeri, okul, kafe, hastane vb. yerler için müşterinin istek, bütçe ve gereksinimleri doğrultusunda anlaşma yapar. İç mekân kısmında yapılacak olan yeni iç mimari yapımları ve dekorasyonu yapım aşamasına geçer. Aslında bu firmalar müşteri ile iç mimarlar arasındaki köprü görevini üstlenir. Müşteri iç mimar arayışını yaparken bu firmalar aracılığı ile bulur. Bu firmalar sayesinde iç mimar ile birlikte müşterinin seçimlerini anlaşmalı oldukları mağazalardan yapabilmektedirler. Böylece zamandan ve bütçeden tasarruf edebilirsiniz. Ancak bu tasarruf için garanti verilemez. Bunun nedeni ise anlaşma yapılan mağazanın yeterince ucuz olmama ihtimalidir.

Dekorasyon için ise aynı firmanın bağlı olduğu dekoratörlerden destek alabilirler.

İç Mimarlık Nedir

İç mimar, iç mekânın estetik olarak en iyi göründüğü ana odaklanır ve o görüntü için çalışır. İç mimarlar, iç mekânın geniş, kullanışlı ve hoş görünmesini sağlamak için çalışırlar. Estetiğin tamamı için dekorasyon seçimleri de dekoratörler aracılığı ile yapılıyor ve böylece istenilen formda mekân ortaya çıkıyor. İç mimarlar öncelikle iç mekânı nereye çevirmek istediklerini planlar ve amaca göre hareket eder.  Sonrasında kullanacak olan mekân sahibinin nelere ihtiyaç duyduğunu belirler. Böylece mekân daha kullanışlı, daha yaratıcı nitelikte ve daha güzel görünecektir. İç mimarların mekânı sağlam ve kullanılabilir yapması mekân sahibi için büyük kolaylık sağlayacaktır.

İç Mimarlar Nasıl Çalışır

İç mimarlar çalışabilmek için bürolara başvuruda bulunurlar. Böylece iç mimar arayışı içinde olan müşteriler bu bürolar sayesinde bulur. İç mimar ile görüşen müşteri, öncelikle neler yapılması gerektiği hakkında anlaşma yaparlar. Çalışmanın ve anlaşmanın seviyeleri vardır. Bu seviyeler şu şekildedir;

 1. Mekân incelemeleri yapılır ve müşteri ile fikir paylaşımı yapılarak iç mimari çizimlere başlanır.
 2. Mekân ile uyumlu duracak (veya müşteri aykırı bir mekân istiyor ise aykırı duracak) tüm eşyaların seçilmesi.
 3. Modern iç mimari araçları ile (iç mimarların kullandığı bilgisayar programları) müşteriye nasıl bir iç mimari yapılacağının taslağının çıkarılması.
 4. Müşterinin isteklerine göre ayarlanan her şeyin maliyetinin hesaplanması.
 5. Mekânın estetik görünümünün doruk noktasına ulaşmasına yönelik çalışmalar yaparlar.   

Peki, bu bürolarda fiyatlandırmalar nasıldır? İç mimarlar farklı farklı bürolarda çalışma yaparlar. Bu büroların her biri farklı biçimde ve derecede çalıştıkları için net maliyet söyleyemeyiz. Müşterinin bulduğu büro kendi adını ne kadar duyurmuş, çalışanları hangi üniversiteden mezun olup ne derecede olduklarını bilmediğimizden büronun size çıkaracağı maliyet belli değildir.

Daha fazla detay için www.ttyapimimarlik.com/haber-detay/banyo-tadilati-kaca-mal-olur/28 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

İç Mimarlık Firmalarının Özellikleri Nelerdir

Bir iç mimarlık firmasının en büyük özelliği pratik çözümler üreten, müşteri memnuniyeti sağlayan çalışanlarıdır. Bir iç mimar ne kadar yaratıcı, müşterinin istek ve gereksinimlerine uygun olarak çalışma yaparsa o kadar tanınır ve tanınan iç mimar, büro için çok makbul bir özelliktir.

İç mimarlık firmalarının özelliği çalıştırdığı iç mimara bağlıdır. İç mimarda olması gereken özelliklerin hepsi bulunuyorsa müşterinin sıkıntı yaşayacağı bir sorunun olacağını zannetmiyoruz.

Peki, iç mimarların özellikleri nelerdir?

 • Üst düzey yaratıcılık yeteneğine sahip,
 • Üç boyutlu cisim hayal edebilme, mekân cisim arasındaki ilişkiyi görebilme,
 • Renkleri çok iyi düzeyde ayırt edebilme,
 • Planladığı işi uygun bir şekilde uygulayabilme,
 • Her zevke uygun fikir üretebilen,
 • Eleştirilere ve kendini geliştirmeye açık biri olmalı,
 • Pratik ve kullanışlı işler üretebilen,
 • Görsel yeteneğe sahip,
 • Grup çalışmalarına da katkı sağlayabilecek

Kişilerin özellikleri bir iç mimarın kendinde bulundurması gereken özelliklerdir.

İç Mimarlık Çalışmaları Neleri Kapsar

İç mimarlık çalışmaları için iç mekân olarak bulunan konumların tasarımını yapabilirler. Özellikle toplumun büyük kısmının bulunduğu konumlarda iş yapmaları, daha çok görüş alabilmelerini sağlar. Örneğin bir AVM tasarımında çok iyi bir iş çıkarılmış ise, günde yüzlerce kişinin gördüğü bu mekân için çalışmış olan iç mimarların adı da duyulacaktır.

İç mimarlar, otel, ev, ofis, hastane, kafe iç mekânları gibi, ihtiyaç duyulan birçok alanda çalışma yapabilirler. Bu mekânlarda çalışan iç mimarlar, yukarıda yazılan iç mimarların nasıl çalıştığı hakkındaki yazıda olduğu gibi işlerini yaparlar.

İç mimarlar, içinde bulunulabilecek her türlü mekânın tasarımını yapabilirler. Ayrıca iç mekân dışında bulunulan alan için anlaşma dâhilinde uygun eşya çizimlerini de yapmakla yükümlüdürler. Kısacası iç mimar çalışmaları hem iç mekân hem de cisim çizme çalışmalarını kapsar.

Back To Top