• proje-basvuru

Komple Tadilat ve Dekorasyon


Komple Tadilat ve Dekorasyon

Komple tadilat ve dekorasyon adı üzerinde tüm bina için iç ve dış alanlara uygulanacak uygulamaların tümüdür. Genellikle uzun süreli ikamet edilen evler zamanla yıpranır. Gerek yapı malzemeleri, gerek tesisat, gerekse dekorasyon objeleri aşınacak ve kişiler için sorun oluşturacaktır. Özellikle ev sahipleri dairelerinde komple tadilat uygulamalarına evin değerini yükseltme adına başvurmaktadır. Günümüzde yeni trend olan bir uygulama ise şehir dışında bir müstakil ev satın almaktır. Kişiler ev yaptırmak yerine kullanılmayan bir yapıyı alıp baştan aşağı komple tadilat yaptırmayı tercih etmektedir. Genellikle komple tadilat işlemlerinde dairenin tüm çehresi değişmektedir.

Komple tadilat belediyeden ruhsat alınmasını gerektiren işlemler barındırır. Binanın dış cephesinde oluşturacağınız yenilikler için yapının bulunduğu ilçenin belediyesini bilgilendirmeniz ve ruhsat almanız gerekmektedir. Bu ruhsat belli maliyetlere sebep olabilir ama göz ardı etmemekte fayda var. Aksi takdirde cezai işlem uygulanabilir.

Komple Tadilat ve Dekorasyon İçin Adımlar

Binanın dış cephesi her türlü hava şartlarına maruz kaldığı için hızlı deforme olmaktadır. Hele ki eski bir bina ise ısı yalıtımı yapılmamıştır. Komple tadilat ve dekorasyon işlemlerini yaptırıyorken binanın dış cephesin için yeni nesil harika izolasyon çözümleri değerlendirebilirsiniz. Binalar için çatı bazen sıkıntılı bir durum olabiliyor, yağmura, kara, rüzgara karşı dirençleri azalan çatı malzemeleri akmaya sebep olabilir. Bu ihtimal de komple tadilat içinde düşünülüp yenilenir.

Banyo tadilatı ayrıntılı düşünülmesi gereken alanlardır. Özellikle alanları akılcı kullanma adına bazı tercihler yapmak gereklidir. Duşa kabin mi, küvet mi, banyo dolapları kullanışlı olur mu yoksa duvarlara monte edilen raflarla depolama çözümleri mi bulunmalı?

İç mekanların zemini özellikle mobilyalar sebebiyle aşınmaktadır. Bu da çirkin bir görüntüye sebep olur. Zemin seçeneklerini değerlendirirken çizilmelere karşı dayanıklı bir ürün seçmekte fayda vardır. Renk seçimi de önem taşımaktadır. Koyu renkler ışık almayan odalar için uygun olmayacaktır.

Mutfak tadilatı başlı başına uzmanlık gerektiren bir alandır. Mutfakta en çok yıpranan malzeme mutfak dolaplarıdır. Tezgah seçimi, mutfak dolaplarının ve fayansların renk uyumu, beyaz eşyaların yenilenmesi, ankastre çözümleri bu alanda yer alan komple tadilat ve dekorasyon işlemlerinden bazılarıdır.

Back To Top