• proje-basvuru

Küçük Banyo Tasarımı


Küçük Banyo Tasarımı

Küçük banyolar, mükemmel olan banyo tasarımlarına biraz gölge düşürebilir. Çünkü mükemmel ve kusursuz olan banyo tasarımları için banyonuzun büyüklüğü önemli bir faktördür. Küçük banyoların en büyük sorunu eşyaların sıkışık olmasıdır. Eşyalar dar alana yerleştirildiği zaman hareket etme alanı da daralır ve konforlu bir banyo tasarımı yaratılamaz. Küçük banyolar için bir başka sorun ise eşyaları bile sığdıramamak olacaktır.

Alan darlığı nedeni ile eşyalar tam olarak sığmaz ya da eksik eşya yerleştirmek zorunda kalırsınız ya da en küçük mobilyaları seçersiniz. Çok küçük seçilen banyo dolapları ise içerisine minimum düzeyde eşya depolar ve bütün eşyaların farklı yerlerde alakasız bir şekilde konumlanmasına neden olur. Bu durum bizler için bazen çok iç karartıcı olabiliyor. Peki, küçük banyolar nasıl tasarlanmalı?

Küçük Banyo Tasarımları

Küçük banyolar tasarlanırken hem hareket alanı sağlamalılar hem de pratik bir şekilde olmalıdır. Çok fonksiyonellik kavramı küçük banyolar için özellikle geçerlidir.  Amacınıza ulaşmak için öncelikle görüntüden başlayın. Küçük olan banyonuz biraz daha büyük görünmeli. Bir alanı daha geniş gösteren temel madde: aynalardır. Ayna kullanın. Böylece dar alanda sıkılıp darlanmazsınız.

Aynalarla birlikte duvarlarınızda açık renk boya ve mümkün olduğunca desensiz ve sade bir duvar olması yine alanın ferahlığına destek verecektir. Ayrıca sade ve açık renk olan duvarlar da çok daha temiz ve steril bir ortam havası yansıtır. Eğer mimari yapınız el veriyor ise dolaplarınızı gömme dolap şeklinde yaptırın. Böylece dolap yerleştirerek alanı küçültmezsiniz. Çok fazla eşya barındıramazsınız belki ancak temel banyo eşyalarınızı depolama ihtiyacınızı bu gömme dolaplar karşılayacaktır.

Duşakabin alanı yine küçük olacağından çok renkli, desenli duş kabinleri yerine cam olan duş kabinlerini tercih edebilirsiniz. Böylece bütün banyoyu daha geniş bir göz açısı ile inceleyebilirsiniz. Ayrıca banyo kapınız için de buzlu cam kullanın. Böylece banyodan içeriye bakan biri daha ferah bir banyo görebilir. Kapının camından içeriye giren ışık daha aydınlık bir banyo sağlar.

Banyonuzda bütün eşyaların sığması için açılı küvetler kullanabilirsiniz. Üçgen tipi tasarımda olan küvetler, klozet veya banyo dolapları için uygun bir öneri olabilir.

Back To Top