• proje-basvuru

Küçük ve Dar Mutfak Tasarımları


Küçük ve Dar Mutfak Tasarımları

Mutfak tasarımları diye düşündüğümüz zaman ilk önce geniş ve ferah mutfak tasarımlarını anımsarız. Bunun nedeni, ruhsal olarak insanlar yemek yaparken geniş ortamlarda yapmayı hayal eder. Ancak, tıpkı evleri gibi mutfakları da çok küçük olan müşterilerimiz için küçük mutfakları anlatacağız.

Evin hangi köşesi olursa olsun, küçük olunca akla ilk önce minimalist tasarımlar gelmektedir. Çünkü ciddi manada küçük olan mutfaklarda depolama alanı da çok zor çıkacaktır. Bu nedenle sadece gerekli olan mutfak eşyalarınızı mutfağınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Peki küçük mutfaklar için neler önerebilirim? Mutfağınızın küçük olması, tezgahınızın da çok küçük olması anlamına gelmiyor. Mutfağınızda yemek yemeyi seviyorsanız ve yemek masası şart diyorsanız hem tezgâh hem de yemek masası olarak kullanılan tezgâhları tercih edebilirsiniz.

Dolap Mutfaklar

Eğer mutfağınız açık ve çok dar ise, dolap mutfak tasarımlarına da bakabilirsiniz. Böylece küçük bir oda görünümü de katabilir. Mini tezgâhın, evyenin, alt ve üst dolapların da içinde bulunduğu kocaman bir dolap hayal edin. Dilerseniz tezgâhın altına bulaşık makinesi veya mini buz dolabı da yerleştirebilirsiniz. Ve bu kocaman dolabın kapağını kapatınca mutfağınızın artık görünmediğini düşünün. Küçük evinizde size daha fazla oturma alanı sağlamak için açık Amerikan mutfağınız sadece bir dolaba dönüşüyor. Bu kullanışlı fikri de bir düşünün deriz.

Daha fazla detay için www.ttyapimimarlik.com/haber-detay/kucuk-ve-dar-mutfak-tasarimlari/30 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Pencerenize Göre Tasarımlar

Eğer mutfağınız küçük olmaktan farklı olarak dar ve uzun ise, pencere konumunuza göre tasarım fikirleri bulabilirsiniz. Mesela pencere en uçta ise iki duvar tarafında tezgâh ve beyaz eşyaları konumlandırabilirsiniz veya tezgâhın altına beyaz eşyalarınızı yerleştirip boş duvar kısmına da geniş raflar yapabilirsiniz. Pencereniz duvar taraflarından birinde ise daha fazla şekle sokabilirsiniz mutfağınızı. Tezgâh tarafını pencere kısmına yerleştirirseniz, L şeklinde ince duran yemek masalarından da kullanabilirsiniz.

Küçük mutfaklarınızın olması sizi korkutmasın. Belki çok geniş bir alanda değil ancak çok şirin bir mutfakta leziz yemekler yapabilirsiniz. Ayrıca küçük mutfaklarınız için çok farklı mutfak dolapları da deneyebilirsiniz. Geniş mutfaklarda hoş duran dış bükey dolap kapakları, küçük mutfaklar için iç bükey dolap kapakları mutfağınızı daha geniş gösterebilir.

İşinize Yarayacak Aparatlar Kullanın

Mutfağınızın küçük olması demek, sizin yaratıcılığınızı son sürat kullanmanız demektir. Mini raflar kullanıyorsanız, mini raflarınızda veya tezgâh kısımlarında, baharatlık veya başka minik eşyalarınızı yerleştirmek için minik aparatlar kullanabilirsiniz.

Mutfağınız küçük ve ışık almıyorsa, üst dolaplarınızın tabanına uzun led ışıklar çekebilirsiniz. Böylece tezgâh üstü ışık alma oranınız yükselir. Mutfak için tavanda da büyük avizeleri önermiyoruz. Alanı daha dar ve küçük gösterecektir.

Hazır mutfak yapılarından da köşeli olan modellere bakabilirsiniz. Özellikle kutu gibi olan mutfak tiplerinde köşeli ve tezgahların birleşik durduğu mutfaklar daha değişik şekilli bir görünüm sağlayabilir.

Herkesin mutfağı kendi düzenini olduğu gibi yansıtır. Mutfağınızın küçük veya büyük olması da pek önemli değildir. Siz, güvendiğiniz iç mimarlar ile birlikte istediğiniz ve gereksinim duyduğunuz mutfağı tasarlayın ve ufak (ama şirin) mutfağınızı kendinize göre dekore edin.

Back To Top