• proje-basvuru

Tadilat Nedir?


Tadilat Nedir?

İnsanlar eşyalara, ürünlere hayatları boyunca ihtiyaç duyar ve sıkça kullanır. Bazı eşyalar sürekli kullanımdan dolayı deforme olabilir. Bakıma ihtiyacı olabilir. Mesela bireylerin sürekli kullandıkları banyo ve tuvalette yer alan musluk bir süre sonra aşınmaya başlayacaktır. Ev ve iş yerlerinde çokça kullanılmış ve bu sebeple fonksiyonunu yitirmiş eşyaları onarmak, yenilemek, varsa sorunlarını gidermek adına yapılan tüm işlere tadilat denir. 

Evde sık zaman geçirdiğiniz mekanlardaki kırık, bozuk eşyalar ya da yapı malzemeleri canınızı sıkabilir. Size fazladan iş yükü getirir. Cebinize de zarar verebilir. Mesela damlatan bir musluk ya da sifon su faturanıza yansıyacaktır. Bunlardan kurtulmak için bir tadilat ustası bulmanız yeterli olacaktır. Tabii tüm bu işlemler belli bir miktar bütçe gerektirmektedir. Bu bütçeyi oluştururken opsiyonlu düşünmenizde fayda vardır. Tadilat sırasında oluşabilecek ek masrafları da düşünmelidir.

Tadilat Ruhsatı Ne Zaman Gerekir?

Bazı tadilat işleri bağlı bulunan belediyeden alınacak izinler dahilinde yapılabilir. Bu işlemleri binanın dışından görünebilecek, tüm yapıyı etkileyecek işler olarak düşünebiliriz. Cephe değişiklikleri, balkonlarla ilgili yenilikler, oda genişletme, tavan yükseltme ya da merdiven ekleme gibi tüm tadilat işlemleri tadilat ruhsatı gerektirmektedir. Eğer bu değişiklikleri ruhsat olmadan gerçekleştirirseniz büyük para cezaları ödeyebilirsiniz. Ayrıca binanızı kaçak yapı konumuna düşürürsünüz.

Yapının içinde gerçekleştirilecek boya badana, fayans parke, zemin kaplama değişikliği ya da elektrik tesisatı gibi küçük işlemler için ruhsat almanıza gerek yoktur. Yapacağınız tadilat işlemleri kiriş ve kolonlara zarar verecek nitelikte olmamalıdır. Eğer binanın taşıyıcıları üzerinde büyük değişiklikler varsa mutlaka izin almanız gerekir.

Tadilat Nasıl Yapılır?

Tadilat her ne kadar kullanılan eşyaların işlevselliği için gerekli olsa da meşakkatli bir iş olabilir. Öncelikle nelerin tadilata ihtiyacı olduğunu belirlemeniz gerekir. Eve bir kere usta girmiş, ortalık bir kere karışmışken tüm tadilat işlemlerini aradan çıkarmakta fayda var. Bu işlemleri yaptırırken işinin ehli bir usta bulmakta fayda vardır. Mesela mutfak tadilatı yaptırıyorsanız tecrübesiz ustalarla hayal etmediğiniz sonuçlar alabilirsiniz.  Ya da yapılan işlem uzun ömürlü olmayabilir. Tekrar tadilat yaptırmanız gerekebilir bu da size fazladan maliyet olarak dönecektir.

Back To Top