• proje-basvuru

Banyo Tasarımı

Banyo Tasarımı

Kalabalık evlerde banyo büyük bir sorundur. Bu sorunu çözmek için yapılacak iki şey vardır. Ya bir banyo daha yapılır ya da banyo çok pratik ve düzenli bir şekilde tasarlanır. Eviniz küçük ise ve yeni bir banyo için yeriniz yoksa eviniz için mükemmel olan banyoyu yapmak durumunda kalacaksınız. Peki nedir mükemmel olan banyo? Ya da banyoyu mükemmel yapan unsur nedir? Bir banyonun en can alıcı unsuru düzenidir. Çünkü banyonuz ne kadar küçük olursa olsun banyo mobilyalarınız tam yerleşmeli ve eşyalarınız sığmalıdır.

Banyonuzun zemini için sadece fayans değil, ahşap, beton veya parke de yaptırabilirsiniz. Parke ve ahşap için, ürün kaliteli ve işçiliği güzelse su toplama ve şişirme gibi sorunlar daha az rastlanır. Bu nedenle sadece fayans yerine beton kullanımına da bakabilirsiniz. Eğer sadece zeminin değil de bütün banyonuzun fayans olmasını isterseniz temizlemesi çok daha kolay olacaktır. Ancak zevkinize göre farklı olan zemin çeşitlerini de kullanabilirsiniz.

Banyo tasarımını nasıl yapması gerektiğini bilemeyen müşteriler, internetteki iç mimarlık bürolarının sitelerine bakarak fikir sahibi olabilirler. Evinizin her köşesi çok değerlidir. Ancak banyo, sizin bütün günün ağırlığını üstünüzden atabileceğiniz, sonunda sizi sıcak su ile yatıştıracak bir banyo ilgiliyi hak ediyor bizce. Banyonuz ne kadar küçük olursa olsun, zekice yapılan tasarımlar sayesinde eşyalarınızı banyonuzda muhafaza edebilirsiniz. Hem büyük bir banyonuz hem de az eşyanız varsa ve küçük çocuklarınız, onların boyuna göre ikinci bir lavabo yaptırabilirsiniz.

Peki, banyonuzu nasıl görmek istersiniz? En aydınlık veya en loş banyo benim olsun istiyorum ya da tavandaki avizem bana yetiyor diyorsanız, yeni aydınlatma türlerine kesinlikle bakmanız gerekiyor. Çünkü her zamankinden daha farklı bir aydınlatma, banyonuza bakış açınızı değiştirecektir.

Modern Banyo Tasarımları

Modern banyolar için en önemli temel, sade ve basit durmasıdır. Genel olarak minimalist bir yapıya yaklaşmış durumda. Çünkü sadelikte banyonun kalabalık olmaması gerekir ve fazla olan banyo eşyalarınızı atmanız modern banyo için atılan ilk adımlardan biri. Tasarımı ileriye taşırken, banyo dolaplarının ve rafların keskin çizgilerle değil, daha yumuşak bir şekilde çizilmesi gerekir.

Basit tutulan tasarımda, kişisel eşyalarınız, temizlik eşyalarınız ve diğer banyo eşyalarınız farklı alanlarda saklanmalıdır. Bu durum hijyen açısından da size fayda sağlayacaktır. Banyonuzun içinde rahat ve özgürce hareket edebilmelisiniz. Bu alanı kapatmamaya özen gösterin. Modern banyo, modern fikirlere kapılarını ardına kadar açmış durumda. Modern çizgide tasarımlar yapmalısınız. Örneğin, bütün duvarlarınızı fayans ile kaplamak yerine duvar kağıtları kullanabilirsiniz veya sadece bir duvarın rengini tamamen değiştirerek çok daha farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Fayans kullanımlarında ise, fayanslarınızın banyonuzun aydınlatmasına etki etmesini istiyorsanız metalik, daha farklı ve modern bir görünüm istiyorsanız cam fayans türlerini kullanabilirsiniz.

Bütün klasik küvet çeşitlerinden uzaklaşarak daha değişik geometrik şekillerde küvet seçimi yapabilirsiniz. Size tavsiye edilen şekillerde olan banyo mobilyalarına bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Modern banyolarda basitlik ön planda diye en sade eşyaları seçmeyin. Bazen sade ama gördüğünüz zaman size ilham verebilecek renk uyumları ile mükemmel olan modern banyoyu elde etmiş olursunuz. Bu uyum içinde saklanan uyumsuzluğu yakalayabilmek de gayet modern bir seçim olabilir.

Lüks Banyo Tasarımları

Koskocaman, şaşaalı evlerin en konforlu ve lüks alanı banyolarıdır. Ev yeterince şık döşenmişken banyoya giren yabancı bir misafir yabancılık çekebilir. Çünkü sıradan veya orta düzey evlerde lüks bir banyo ortamı bulunmamaktadır.

Lüks banyoları her yönü ile ayırt etmek mümkündür. Fayans cinslerinden zemin kalitesine, klozet kapaklarından armatürlere kadar her ürün lükstür. Bu lüks ortamlar bazen bir oda görünümünü sergiliyor. Bazı lüks banyoların manzaraları da oldukça lükstür. Örneğin bir duvar sadece camdan oluşuyorsa ve bu cam duvar da mükemmel bir manzaraya ev sahipliği yapıyorsa doğal ve lüks bir ortam sağlanır. Küvetinizi de bu cam duvarların hemen önüne yerleştirirseniz, hem yalnızlığın huzurunu yakalamış hem de lüks bir banyoya sahip olursunuz. Ancak böyle bir manzaraya sahip değilseniz ve lüks bir banyo istiyorsanız, bembeyaz bir banyo ile sadeliğin ve zarifliğin o masum lüksünü yakalamış olursunuz. Tabii ki lüks banyolar bembeyaz olan temiz ve hijyenik görünümlü banyolardan ibaret değildir. Ancak kendini belirginleştiren ve ben buradayım diye bağıran bir banyo lüks mertebesine çıkacaktır. Ayrıca yatak odanız yeterince lüks ise o büyük odada yatağınızın uzağında çok şık bir küvet de bulundurabilirsiniz. Lüks banyo kullanıcıları için en konforlu ve şık tasarımlar, müşterinin zevkine göre de tasarlanabilmektedir.

Küçük ve Dar Banyo Tasarımları

Bazı insanlar günün yorgunluğunu kocaman ve konforlu bir banyoda atmak ister, bazıları ise küçük olsun, konforlu olsun benim olsun der. Tabii banyo için küçük bir alanın olması sıkıntıdır. Çünkü depolama alanı minimum düzeyde olur. Bu durumda gereksiz hiçbir eşya bulundurmamalısınız. Oldukça minimal tasarımlar yapılmalıdır. Hatta yapılan tasarımda sadece lavabonun alt kısmı depolama alanı olarak kullanılabilir. Büyük küvetler yerine küçük bir duşakabin işinizi kolaylaştıracaktır.

Eğer sadece küçük bir banyo alanınız var ise klozeti bir köşeye, küçük duşakabin ve lavabo bir köşeye yan yana yerleştirilebilir. Eğer dar bir banyonuz var ise, banyonun en ilerisinde bir duşakabin veya küvet yerleştirilebilir. Yan tarafa lavabo ve onun yanında da klozet yerleştirilerek geçiş alanını rahatlatabilirsiniz. Ancak ister küçük ister dar bir banyonuz olsun, kapınızı camdan seçerseniz banyonuz daha büyük ve geniş bir alan olarak görülür. Pratik ve çok fonksiyonlu tasarımlar ile yerleşim alanınızdan tasarruf edebilirsiniz.


PROJELERİMİZİ İNCELEYİN
Back To Top