• proje-basvuru

Mutfak Tasarımı

Mutfak Tasarımı

Mutfak, mekân içi alanların vazgeçilmez bölümlerindendir. Mekâna göre ister büyük, ister küçük bir alanınız olsun, mutfak için minik bir bölüm ayırılabilmelidir. Bir evin en sıcak alanı olmayı başaran mutfak, bir ofiste çalışanların minik kaçamaklar yaptığı veya biraz olsun rahat davrandığı bir yer olabilir. Peki, bu mutfaklar sizce nasıl olmalıdır? Özellikle Türkiye gibi mutfağı rağbet gören ve meşhur olan bir ülke için mutfaklar nasıl tasarlanmalıdır?

Türkiye’de mutfak için ayırılan alan, evlerin büyüklüğüne göre değişim gösteriyor. Artan nüfus sayesinde binalar uzun ve evler ortalama 90 m² civarında yapılıyor. Çevresi açık olan ve daha çok mülk sahiplerinin oturduğu alanlarda ise evin büyüklüğü ve katlı olması göz önüne alınırsa, mutfaklar çok daha geniş ve konforlu oluyor. Aslında evin büyüklüğüne bağlı olan mutfağın, her evde özen görmesi gerekir. Ancak her evde her mutfak tipi yapılamaz. Bir binada ev profillerinin hepsi aynı olmayabilir. Bu nedenle her dairede tek tip mutfak yapımı uyumsuz bir görüntü ortaya çıkarabilir. Bu nedenle büyüklüğü bir olan her ev için aynı tip mutfak modeli önerilemez. Ancak kendi zevkinize uygun olan mutfak tasarımını bir iç mimar aracılığı ile iç mimari tasarım çizimi yapılabilir veya internet aracılığı ile istediğiniz mutfağı yaptırabilirsiniz.

Herkesin Bir Mutfak Düzeni Vardır

Her evin düzeni farklıdır, mutfak düzeni ise bambaşka… Bazı mutfaklarda gizli ve minimalist depolama alanları yapılıyor. Normal zamanda tezgâh üstü bir mutfak eşyasının gizlenmesi ve yerden tasarruf edilmesi mutfak sahibini pek mutlu edecektir.

Mutfağınızın kullanılabilirliği kadar görüntüsü de ağır veya hafif gösterir. Örnek vermek gerekirse, ağır ve büyük tencereleri üst dolaplara veya raflara yerleştirirseniz, mutfak daha basık ve dar görünebilir. Ancak büyük eşyalar alt dolaplara yerleştirilirse, mutfak daha ferah bir görünüm yakalayabilir. Mutfağıma girildiği zaman buram buram mutfak kokusu almak istiyorum diyen müşteriler için de açık ve geniş raflara baharat ve bakliyat ürünlerinin şık kavanoz veya saklama kaplarında görünür vaziyette yerleştirmek şirin bir görüntü sağlayabilir.

Ben içecek konusunda uzmanım; ben küçük, şık ve şirin bir mutfak seviyorum diyorsanız, belki kahve tonlarında veya koyu temalarda bir mutfak yapılabilir. Tezgâh daha geniş tutulabilir ve tezgâh üstü kahve makinası ve benzeri içecek yapım eşyaları ile donatılabilir.

Mutfakta çok fazla zaman geçiren müşteriler için hep sadeleştirilmiş tarzda tasarımlar örnek gösteriliyor ve bu sadelik alanın ferah görünmesini sağlıyor. Gereksiz ve kullanılmayan her mutfak eşyası mutfağın kalabalıklığını arttırır. Ancak tüm zamanını mutfakta harcayan biri için kalabalık ortam daha fazla zaman harcanmasına neden olur. 

Zarar verebilecek tüm eşyaları güvenli bir şekilde saklayın. Çekmecelerdeki dar alanlarda bıçak ve benzeri ürünleri sıkıştırmayın. Kesici eşyalar için daha modern ve güvenli alanlar yapılabilir.

Her gün yeni ve modern ürünler ortaya çıkmakta. Bu ürünleri takip ederek mutfağınız için hoş ve kullanışlı eşyaları deneyebilirsiniz. Ürünlere daha kolay ulaşılmasını sağlayan dönen tutucular çok işinize yarabilir. Bu dönen tutucular gibi birçok ürünü araştırabilirsiniz.

Modern Mutfak Tasarımları

Mutfak Tasarımı İçin Fikirler

Mutfak tasarımı yapılırken, mutfağın yıldızı olan mutfak dolapları çok büyük önem taşır. İstenilen mutfak tipine göre mutfak dolabının cinsi belirlenmelidir. Tamamen cam veya ahşap yapılan mutfak dolapları, Kullanımı açısından zorluk yaratabilir. Normal, düz ama renkli dolaplar içi ise şunu söyleyebiliriz, hiç uymaz dediğiniz renkler bile mutfağınızı tamamen değiştirebilir. Mutfağınıza giren biri ilk olarak mutfak dolaplarınıza bakacaktır. Sonrasında dikkatini beyaz eşyalara verecektir ve sonrasında detayları görecektir. İşte bu uyumun nasıl bir akışkanlık kazandıracağını daha net görebilmek için bir iç mimar ile çalışmanız size büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Mutfak zemininiz için mermer gibi bir zemin uygularsanız kaygan bir zeminde yemek yaparsınız. Bu nedenle parke türü zeminler tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Mutfağınızı daha minimalist ve daha şık tutabilirsiniz. Modern tasarımlarda sihirli bir dolap gibi görünen saklama alanları yapılıyor. Fazla olan eşyalarınızı bu gizli görünen alanlarda saklarsanız, eşyalarınız daha minimalist görünür ve etrafta boş görünen alanlara hoş ve minik aksesuarlar yerleştirebilirsiniz. Çok kalabalık durmaz ve şık bir görünüm oluşur.

Bazı mutfaklar sadece bina aralarındaki dar havalandırma yerlerine bakar. Bu nedenle güneş görmeyen mutfaklar için ışıklandırma önemli bir rol oynar. Sadece tavanda asılı duran aydınlatma değil, üst dolapların altına led ışıklar yerleştirerek özellikle tezgâh üstünü daha aydınlık tutabilirsiniz. Ancak yeterince güneş ışığı alan mutfaklar için çok fazla aydınlatma kullanmak yerine, daha minik ve ara ara yerleştirilmiş led ışıklandırmalar hoş durabilir.

Modern Ve Esnek Mutfaklar

Mutfaklar için modern bir tanım yapmak biraz güç. Çünkü tavsiye edilen birçok mutfak modeline göre daha farklı bir görünüm sunuyor. Yine sadelikten ve açık tonlardan yana duruluyor modern mutfak için. Ancak alanı geniş olan mutfaklar için renk skalası daha koyu olabilir. Önceki model anlayışına göre daha lüks ve esnek olan mutfak anlayışı daha yalın ve esnek olan bir yapıya dönüştü. Mutfak genelinde dolaplar, hatta dolap kulpları daha az görünürlük sahibi. Köşelere sıkıştırılmış her dolap artık iş görüyor ve daha az yer kaplıyor. Artık modern yapılan mutfaklar, mutfak sahiplerinin kişiliklerini yansıtıyor.

Modern mutfaklarda, mutfağı sadece bir yemek yapma yeri olarak değil, aynı zamanda ailesi ile vakit geçirebildiği bir ortak alan olarak tanımlayanlar için geniş yemek alanları olmazsa olmaz bir yerde. Modern mutfakların en estetik yanı ise zarif bir görünüme sahip olması. Keskin çizgileri olan mutfak detayları yerine daha yumuşak ve zarif detaylar modern mutfağın estetik anlayışını yansıtıyor.


PROJELERİMİZİ İNCELEYİN
Back To Top